ŻYWIENIE W CHOROBACH UKŁADU WYDALNICZEGO
ŚWINKI MORSKIE I KRÓLIKI
Żywienie świnek morskich i królików z problemami nerkowo-moczowymi (niewydolność nerek, kamienie moczowe, zapalenia pęcherza), jest ważnym elementem zarówno zapobiegania zachorowaniu, jak i wspomagania leczenia. Temat zaleceń dietetycznych przy tego typu problemach omawia dla nas lek. wet. Anna Michalska, która zajmuje się zawodowo i pasjonuje gryzoniami i królikami od 6 lat. Doktor Anna jest zdania, że im mniejszy pacjent, tym większa troska i uwaga powinna zostać mu poświęcona. Swoją wiedzę zdobywała pod okiem dr Jerzego Ziętka, wybitnego specjalisty w dziedzinie leczenia gryzoni i zajęczaków.
Najważniejsze aspekty żywienia (w leczeniu i profilaktyce) :
1) Zwiększenie podaży wody (woda źródlana, nie mineralizowana) - oprócz stałego dostępu, zaleca się dodanie kilku miseczek i poidełek w zasięgu zwierzęcia, a także podawanie mokrych warzyw i zielonek. Do wody można dodatkowo dolać (rozcieńczone z wodą w stosunku 1:1) herbatki z żurawiną, sok z żurawiny, herbatki z ziół moczopędnych (opisanych poniżej)
2) Zwiększenie ilości ruchu - częstsze wypuszczanie, zabawy. Więcej ruchu sprzyja samoistnemu usuwaniu złogów, które mogą gromadzić się w pęcherzu moczowym. Takie ćwiczenia poprawiają też kurczliwość mięśniówki pęcherza moczowego.
3) Zapewnienie równowagi wapniowo-fosforanowej (Ca:P ok. 2:1) - nie rezygnujemy z wapnia! Zależy nam natomiast na równowadze składnikó w diecie, co możemy osiągnąć za pomocą:
a) Zamiany siana z lucerny/z koniczyną na siano tymotkowe - zawiera mniej białka (dlatego zapobiega otyłości) i więcej fosforu.
b) Ograniczenia karmy/granulatu - zdrowa ilość to 1-2 łyżeczki dziennie granulatu (Bezzbożowego! Żywieniowa przypominajka: >królik< i >świnka<) o możliwie najniższej zawartości wapnia.
c) Podawania świeżych warzyw ubogich w wapń: ogórek, karczoch, korzeń pietruszki (nać ma dużo wapnia), papryka, seler naciowy, cukinia, liść cykorii, pasternak korzeń, topinambur (ziele i bulwa)
d) Podawania procentowo większej ilości świeżych ziół, a mniej suszonych - nie rezygnacja z suszonych! Jedynie procentowe zwiększenie ilości świeżych. Suszone zioła zawierają więcej wapnia niż świeże z uwagi na brak wody
e) Podawania ziół moczopędnych: liść brzozy, chaber bławatek, tymotka łąkowa, skrzyp polny, ziele pokrzywy, liście i korzeń mniszka lekarskiego**, rumianek, fiołek trójbarwny, stokrotka polna, ziele rdestu ptasiego, szyszki i liście chmielu, ziele kukurydzy***, gwiazdnica pospolita, liście jabłoni, liście leszczyny, liście lipy, liście jeżyny, maliny
f) Podawania owoców moczopędnych (w rozsądnych ilościach, jako smakołyk) - jabłko, arbuz, żurawina
g) Ograniczenia roślin z dużą zawartością wapnia/szczawianów: szczaw, szpinak, liście buraka, szparagi, jarmuż, brokuł, burak, kalarepa, nać pietruszki, nać marchwi, rukola, bazylia, mięta, rzeżucha, nać selera, liść kalafiora, krwawnik, koniczyna, lucerna, korzeń cykorii.
Ograniczenie nie oznacza eliminacji - zioła i warzywa są w diecie świnki niezbędne, w przypadku kamicy pęcherza moczowego należy jedynie ograniczyć podawanie wyżej wymienionych do np 1-2x w tygodniu w niewielkiej ilości.
W leczeniu niezbędne mogą okazać się wyciągi ziołowe, suplementy i leki weterynaryjne lub "ludzkie" (zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, przewidzianymi dla każdego pacjenta indywidualnie). Nigdy nie należy samodzielnie podawać preparatów leczniczych zwierzęciu bez konsultacji z lekarzem weterynarii, specjalizującym się w leczeniu danego gatunku!
Na koniec przypominamy, że wapienka (więcej >klik<), sole, kolby smakowe NIE SĄ DOBRE DLA ŚWINEK I KRÓLIKÓW zarówno zdrowych, jak i chorych, a u zwierząt z problemami nerkowo-moczowymi mogą okazać się szczególnie szkodliwe.
** (uwaga, liście mniszka zwłaszcza suszone zawierają dużo wapnia, należy je podawać najlepiej świeże lub suszone w niewielkiej ilości, nie należy z nich całkiem rezygnować)
*** działa silnie moczopędnie,podawać w małych ilościach
W celu poszerzenia wiedzy warto poczytać:
- FB grupa Świnki morskie; Świnki morskie - wiedza w obrazkach i Caviarnia - stowarzyszenie pomocy świnkom morskim
Autorką tekstu jest lek. wet. Anna Michalska.
Drobne poprawki wprowadziła lek.wet. Urszula Kulesza (obecnie lek. wet. Urszula Grzesiuk)
Autorką grafiki jest lek. wet. Urszula Kulesza (Grzesiuk)
Autorką zdjęcia użytego w grafice jest lek. wet. Agata Godlewska, zdjęcie wykonano w Hoteliku Krecik.