top of page

PRAWIDŁOWA DIETA KRÓLIKA 

W PIGUŁCE

45798320_1439246669541468_5935227808992198656_n.png

WYDRUKUJ LUB ZAPISZ  >


     Króliki to zwierzęta, które w naturalnych warunkach żywią się roślinami łąkowymi. Codziennie zjadają do stu pięćdziesięciu gatunków roślin. Idealna dieta królicza powinna składać się ze świeżych roślin łąkowych, korzeni, kory oraz niewielkiego dodatku warzyw i owoców. W warunkach domowych dietę komponujemy na bazie świeżych roślin łąkowych, kilku rodzajów siana dobrego gatunku, ziół suszonych, owoców liofilizowanych, warzyw suszonych, kory, korzeni, gałązek oraz innych świeżych produktów (warzyw, owoców, ziół, liści i gałęzi).

     Granulat lub ekstrudat należy dobierać do stanu klinicznego zwierzęcia oraz do możliwości finansowych właścicieli. Jeśli zwierzę nie ma dostępu do różnych gatunków siana, jest wybredne, nie dostaje wystarczającej ilości roślin zielonych, zalecane jest systematyczne podawanie karm granulowanych jako uzupełnienie diety oraz źródło witamin. W podstawowym żywieniu wybieramy granulaty i ekstrudaty bezzbożowe (np.: Versele Laga Cuni Complete, Beaphar Nature, JR FARM Grainless).

     W przypadku zwierząt ze szczególnymi potrzebami, np. otyłych, może okazać się konieczne całkowite wykluczenie z diety owoców i karm granulowanych. U zwierząt o zwiększonym zapotrzebowaniu żywieniowym (np. zwierzęta bezzębne, wygłodzone, młode) należy wprowadzić granulat lub ekstrudat ziołowo-zbożowy jako źródło łatwo dostępnej energii.

     Produkty, których króliki nie powinny jeść, to m.in.: zboża (a więc także pieczywo, karmy "dla królików" zawierające je w składzie, czy wręcz na nich oparte!), kapusta, rośliny strączkowe (groch, soja, soczewica, fasola), cebula, por, czosnek, chrzan, szczaw, rośliny uznawane za trujące <<< klik.

     O żywieniu w chorobach układu wydalniczego (czyli nerek i pęcherza) można przeczytać tutaj.
 

 

 

 

 

Autorką tekstu jest lek. wet. spec. chorób zwierząt nieudomowionych i chorób psów i kotów Paula Dziubińska-Bartylak. Lekarka ta jest również wykładowcą Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy na kierunku Fizjoterapia zwierząt. Aktywnie działa na rzecz reintrodukcji zająca szaraka w Polsce i jest jedną z nielicznych osób w kraju zajmujących się leczeniem i rehabilitacją tych zwierząt. Jej największa pasja to oczywiście zajęczaki, szczególnie stomatologia. Ponadto w jednej z przychodni, w których pracuje, znajduje się okienko życia dla królików i gryzoni.


Więcej o lek. wet. Pauli Dziubińskiej-Bartylak:

www.weterynarzbydgoszcz.pl
www.weterynarzsolec.pl

Poprawki do posta wprowadzała lek. wet. Klaudia Majcher. Ostatni akapit został dodany przez lek. wet. Urszulę Kuleszę (obecnie lek. wet. Urszula Grzesiuk).

Autorką grafiki jest lek. wet. Urszula Kulesza (obecnie Grzesiuk)

Autorką zdjęcia użytego w grafice jest lek. wet. Agata Godlewska, zdjęcie wykonano w Hoteliku Krecik.

 

bottom of page