top of page

PRAWIDŁOWA DIETA KOSZATNICZKI

W PIGUŁCE

gryzinfo-kopia.png

WYDRUKUJ LUB ZAPISZ  >

 

    Koszatniczki stają się coraz popularniejszymi gryzoniami w naszych domach. Decydując się na opiekę nad nimi, należy pamiętać, że posiadają bardzo specyficzne wymagania żywieniowe. Ze względu na odmienną strukturę insuliny i jej zdecydowanie niższą aktywność biologiczną koszatniczki są wyjątkowo podatne na cukrzycę. To powoduje, że ich jadłospis powinien być ubogi w cukry.

SIANO


    Podstawą diety jest dobrej jakości siano, tak jak u wszystkich roślinożernych gryzoni i zajęczaków, do którego należy zapewnić nieograniczony dostęp. Wybierajmy to o przyjemnym zapachu, zielonym odcieniu, długich łodygach, małej ilości pyłu i smaku akceptowanym przez zwierzęta.

 

ZIOŁA


  To następny element piramidy żywieniowej koszatniczek. Jeśli nie posiadamy wiedzy i doświadczenia w odpowiednim bilansowaniu składu mieszanki ziół ze względu na ich właściwości i substancje odżywcze, najlepiej wybrać gotowe produkty (np. Gryziółka firmy Herbal Pets lub Lato Yupiego firmy Yupi) dostępne u lekarzy weterynarii, w dobrych sklepach zoologicznych lub przez bezpośrednie zamówienie na stronie producenta. Zawierają one wybrane części roślin, takie jak kwiaty, liście czy łodygi, które dzięki właściwej selekcji i ustalonych proporcjach nie zaburzą funkcjonowania organizmu.

 

NASIONA


     Są kolejnym składnikiem, którego nie należy pomijać, zwłaszcza przy diecie pozbawionej karmy komercyjnej. Zapewniają one tłuszcz umożliwiający prawidłowe wchłanianie się witamin. Tutaj również dostępne są odpowiednio zbilansowane, gotowe mieszanki, na które warto się zdecydować przy żywieniu bez udziału granulatu. W sprzedaży dostępne są również ziarna pojedynczych gatunków roślin, takich jak np. ostropest, koper włoski, kozieradka czy siemię lniane.

Uwaga: nasiona to nie to samo, co zboża! Nie traktujcie też wymienienia ich tutaj jako przyzwolenia na podawanie karm niskiej jakości, złożonych głównie ze zbóż, kolorowych chrupków i wszelkich innych tanich składników.

 

GRANULAT


   Decydując się na podawanie granulatu, wybierajmy produkty bezzbożowe o wysokiej zawartości włókna i niskiej zawartości tłuszczu np. Versele Laga Crispy Pellets Chinchillas & Degus. To tylko dodatek i nie powinien stanowić podstawy diety. Niedozwolone są wszelkiego rodzaju mieszanki z ziarnami zbóż, kolorowymi granulkami, wyrobami piekarniczymi, suszonymi owocami czy orzechami.

 

SMAKOŁYKI


   Jako nagrodę czy przysmak możemy zaproponować zwierzęciu suszone korzenie topinamburu, cykorii czy mniszka lekarskiego, prasowany groszek bądź suszone owoce dzikiej róży. Ze względu na opisane wcześniej skłonności do cukrzycy unikamy owoców, orzechów, warzyw korzeniowych bogatych w cukry, wszelkich dropsów, kolb i ludzkich przekąsek.

 

ŚWIEŻE ROŚLINY


   Są uzupełnieniem żywienia koszatniczek – wybierajmy natki, zioła doniczkowe, gałązki dozwolonych drzew z liśćmi (spis dostępny na stronie http://koszatniczka.org.pl/viewtopic.php?f=43&t=50). Zielonki należy wprowadzać powoli i w małych ilościach, jednocześnie zwracając uwagę na zachowanie zwierzęcia i wygląd kału.

     Pamiętajmy, że odpowiednia dieta to nie wszystko! Mimo naszej najlepszej opieki należy regularnie sprawdzać masę ciała zwierzęcia oraz profilaktycznie odwiedzać gabinet sprawdzonego lekarza weterynarii specjalizującego się w chorobach gryzoni.

Autorką tekstu jest (obecnie lek. wet.) Joanna Ciesielska, od prawie 17 lat właścicielka koszatniczek, była administrator na największym polskim forum o koszatniczkach Degu Serwis (przekształconym aktualnie na Degu Sferę).

 

Z powyższą treścią zgadzają się: lek. wet. spec. chorób zwierząt nieudomowionych i chorób psów i kotów Paula Dziubińska-Bartylak, lek. wet. Aleksandra Grzelińska, lek. wet. spec. chorób zwierząt nieudomowionych Justyna Frańczak i lek. wet. spec. chorób zwierząt futerkowych Manuela Wazelin.

Poprawki do posta wprowadzała lek. wet. Klaudia Majcher oraz lek. wet. Urszula Kulesza (obecnie Urszula Grzesiuk).

Autorką grafiki jest lek. wet. Urszula Kulesza (Grzesiuk).

Autorką zdjęcia użytego w grafice jest lek. wet. Agata Godlewska, zdjęcie wykonano w Hoteliku Krecik.

bottom of page